90 pounds of u-pick blueberries later...
Expensive week, I blew through the budget pretty quick. However, we now have 17 gallon bags of strawberries, 17 of blueberries, and 4 of cherries in the freezer! We will definitely use them daily and save money not having to buy frozen fruit from the grocery store this winter :)
This week's gatherings:
4 jars goat milk - $16
CSA box - $25
Extra veggies - $8
One gallon raw honey - $50
Seeds (for fall garden) - $9
10 lbs Einkorn grain - $26
5 lbs organic sugar/1 lb tea - $40
2 loaves sandwich bread - $13
90 lbs blueberries - $160
For a whopping total of $347.
I'm not gonna lie, this week made a big dent in the pocket book. That about ends the summer fruit season, though. I should just have to buy a little each week for fresh eating from now on. In a couple weeks I start trading work for raw milk, which will also help cut costs. My folks' garden will start producing, apple trees can be harvested, and I will replant my raised beds for this fall!
Wow you've been quite productive . :) What a great deal on blueberries. May I ask where you got your blueberries, strawberries and cherries? I need to get mine for the winter too. Love your blog btw.
ReplyDeleteWow you've been quite productive . :) What a great deal on blueberries. May I ask where you got your blueberries, strawberries and cherries? I need to get mine for the winter too. Love your blog btw.
ReplyDeleteWell thanks! Strawberries and blueberries were from Farmer John's, raspberries were from Bernard's and Rowell Bros (in Scholls). Cherries were from a place south of Dayton.
ReplyDeleteThank you so much. I'll have to look those places up and get to picking. lol
ReplyDeleteThis comment has been removed by the author.
ReplyDeleteThis comment has been removed by the author.
ReplyDelete